Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit bancar

Am un credit nevoi personale la BCR,iar astazi am avut intrevedere cu ei pt acel act aditional.Dobanda e variabila revizuibila la 6 luni,aprilie -octombrie.De la 525 la inceut a ajuns la 660 lei rata luna.Cand a crescut dobanda se revizuia la 6 luni,dar cand a inceput sa scada nu se mai revizuieste.In aprilie eu nu am optat pt dobanda aceea fixa pe toata perioada creditului care era mai mica cu 2 procente.Mentionez ca am si comision de risc de 73 lei lunar.Astazi miau dat actul aditional ,miau zis ca costurile creditului nu se modifica.Dobanda curenta in act e de 18.25% la care se adauga o marja de 11.03 pe an.Valuarea marjei e formata din dobanda de referinta BCR administrata si indicele ROBOR la care se adauga marja fixa prevazuta in contract, zic ei in act,dar in contract eu nu gasesc nici o marja.Nu am semnat actul urmeaza sa merg peste cateva zile.Ce pot face, nu mi se pare corect si vreau sa fac ceva daca se poate.
Speta: datorii catre BCR, "onorate" prin decizia unilaterala a BCR - retinerea a 60% din venitul lunar!!!

A patit cineva asa o grozavie, in conditiile in care, BCR nu a fost autorizat sa dea iama prin contul personal al clientului? In practica, are cineva vreo solutionare favorabila de care a beneficiat?

Multumesc:)